Chiptuning S.S.S ?

Chiptuning Sorular?

CHIP TUNING NEDİR?

CHIP TUNING NEDİR?

Enjeksiyonlu araçlarda karbüratörlü araçlardaki ateşleme sisteminden daha farklı bir ateşleme sistemi kullanılmaktadır. Karbüratörlü araçlarda mekanik olarak ayarlanan parametreler, enjeksiyonlu araçlarda ECU (Engine Control Unit) adı verilen bir parça tarafından yönetilmektedir. ECU, aracın hava/yakıt karışım miktarını, avansını, turbo basıncını, yakıtın püskürtülme basıncını ve birçok parametreyi sensörlerinden aldığı verilere dayanarak yönetir. Hangi sıcaklıkta ne kadar benzin gönderileceği, ateşlemenin ne zaman yapılacağı gibi birçok ayar ECU’yu calıştıran program icerisinde yer almaktadır. Chip Tuning, bu ayarların istenilen performansa  göre yeniden düzenlenmesi işlemidir.

HER ARACA CHIP TUNING YAPILABİLİR Mİ?

HER ARACA CHIP TUNING YAPILABİLİR Mİ?

Enjeksiyonlu bütün benzinli ve dizel araçlara Chip Tuning yapılabilir.

CHIP TUNING NASIL YAPILIR?

CHIP TUNING NASIL YAPILIR?

Chip Tuning’in uygulanışı araçların ECU çeşitlerine göre değişkenlik gösterir. Birkaç çeşit Chip Tuning uygulaması vardır;

  • OBDII yoluyla dizüstü bilgisayara bağlanarak yapılan , araçların çogunluğu bu şekilde yapılır,
  • Ecu sökülerek boot-mode uygulanarak yapılan ,  bu uygulama yeni nesil antituning özelligi taşıyan eculer de de gecerlidir, son model aldığınız bir araçın ECU’su chiptuning uygulaması için sökülmesi gerekebilir,

Tricore Boot Mode

Tricore Boot Mode

  • BDM arabirimi ile yapılan chiptuning, bu uygulama OBD soketi üzerinden okunmaya engellenmiş araçlar da yada herhangi bir OBD iletişimsizligi sonrası uygulanır,

Chiptuning BDM Uygulaması

Chiptuning BDM Uygulaması

 

 

bazı araçlarda ise ECU sökülerek içerisindeki   EEPROM   değiştirilerek Chip Tuning işlemi uygulanır bunlar genelde çok eski olan araçlarda geçerlidir.

MOTOR ÖMRÜ AZALIR MI?

MOTOR ÖMRÜ AZALIR MI?

Chip Tuning hiçbir zaman motorun üretebileceği güçten fazlasını veremez. Chiptuning de yaptıgımız işlem yüksek devirler de elde edilen mevcut gücü alt devirlere taşıyarak var olan motor gücünü fazlasıyla kullanmanızı saglamak olduğu icin aksine özellikle aracınız yüklü halde motoru yormadan daha rahat devirlenmesini sagladığından dolayı zarar degil, hem motor hem kullanan icin faydalı oldugunu savunuyoruz.

ECU motor calışmasını takip eden sensorlerle donatılmıştır, herhangi  anormal bir durumda motoru durdurup korumaya alır yada sizi daha önceden uyararak motorun zarar görmesini önlar .  Unutulmamalıdır ki bu işlem icin yatırım yapmış firmalar dışında cüz i rakamlara clon cihaz alıp nerden edindiği belli olmayan aracınız için risk taşıyan yazılımlarla calışan firmalar da vardır herhangi bir yatırımları söz konusu olmadığı için de fiyatlarıda düşüktür.Bu tür risklere girmemek için mağatabı olduğunuz firmayı bu tür konularda sorgulamanız sizin için yararlı olacaktır. Bizlerin kullandıgı orijinal cihazların yıllık yüksek ödemeleri teknik destek maliyetleri gelişen teknolojiye oranla güncellememiz gereken donanımlar ve programlar vardır, aynı zamanda cihazlarımızın recover özelliği yani yükleme esnasında cıkabilecek sorunlara karsı kurtarma, araça bagladığımızda arıza kayıtlarını kontrol edip bildirmesi gibi bir çok özellikleri mevcuttur bu yüzden ciddi yatırım yapmış orijinal cihaz kullanan profesyonel firmaları tercih etmeniz sizin ve araçınızın zarar görmemesi açısından dahi iyi olacaktır.

YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI?

YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI?

Genelde performansı bizi tatmin etmeyen araçlarda istedigimiz performansı elde etmek icin sürekli gaza basarız yüksek devirlerde kullanmak zorun da kalırız buda yakıtımızın artmasına neden olur.

Chiptuning işleminde alt devirler de kazanılan muazzam tork araçta devir ve vites kazançı sağlar bu kazanım bizlere uygun kullanımda ciddi yakıt ekonomisi olarak geri döner. Araçınızdaki yakıt ekonomisi için NE KADAR ARTAR kısmına göz atabilirsiniz.

İSTENİLDİĞİNDE ESKİ HALİNE DÖNER Mİ?

Chiptuning yapmış oldugumuz bütün aracların orijinal yazılımları tarafımızca arşivlenmekte ve istediginiz zaman orijinal yazılımınız geri yüklenebilmektedir.