Chiptuning nedir?

 

  • Chip tuning nedir?

Chiptuning motor kontrol ünitesi üzerindeki yazılımda ayarlama yaparak mükemmele ulaştırılmasıdır. Burada çeşitli parametreler (benzin miktarı, ateşleme zamanı, dolum basıncı gibi) mükemmelleştirilir. Bu düzenleme her araç için özel olarak yapılmaktadır.sixteen.1.5.5.zip   

  • Chiptuning Sonuç:

Turboşarjlı motorlar için %15 ile %25 arasında performans artışı ve önemli ölçüde tork artışı sağlanır. Bu muazzam şekilde hızlanma ve vites geçişini geliştirir. Normal kullanımda yakıt tüketimi azalır. Bu çeşit bir düzenlemeyle en k
üçük araçlarda bile %5-10 performans artışı oluşmaktadır. Ayrıca aracınızın beygirgücü de %15 ile %30 arasında artmaktadır.

  • Yakıt tüketimi düşerken performans artışı mı?

Cüzi bir tork artışı daha düşük devirde bir sürüş seyri sağlar. Bu şekilde kullanım neticesinde yakıt tüketimi azalır. Örneğin aracınızın 4000 devirde elde ettiği performansı siz 3000 devirde alırsınız ve daha az yakıt kullanırsınız.

  • Araç üreticileri kendileri neden yapmıyor?

Üreticiler her aracı tüm dünya pazarı için tasarlıyorlar. Bunun neticesinde bir çok değişken oluşuyor.( Egzos emisyon standartları, Sıcaklık farklılıkları, Sigorta kapsamları gibi.) Ayrıca çoğu otomobil üreticisi motor harici aksamları üretmektedir ve motor üreticisi firmalar aynı motoru farklı marka ve modeldeki araçlara pazarlamaktadırlar. Fabrika çıkış ayarları ile aynı motora sahip farklı marka, model araçlarda bile bazen %40’a yakın performans farkı vardır.

  • Chiptuning aracım motor ömrünü azaltır mı?

Bu düzenlemenin nasıl yapıldığına bağlıdır. Eğer tarafımızdan önerilen limitler aşılmazsa ve araç çok fazla zorlanmazsa araç motor ömründe herhangi bir kısalmadan söz edilemez. Fakat kullanıcı limitlerin aşılıp çok aşırı bir performans artışı isterse bu durumda motor ömrünün kısalacağını bilmelisiniz.

  • Her araç için Chiptuning yapılabilir mi?

Elektronik kontrol ünitesi olan her araç için Chiptuning yapılabilir. Hatta traktör, motorsikletlere bile. Eğer aracınız listede çıkmıyorsa e-mail ile iletişime geçin.

chiptuning hakkında